Zeneművészet |
Olyan művészeti ág, amelynek egynemű közege a hallhatóság. A valóság ábrázolása a zeneművészetben nem közvetlen, elsődlegesen az ember és a társ., az ember és a világ érzelmi viszonyát tükrözi. A zeneművészet történeti fejlődése egyidős az ember fejlődésével. Az ősi zeneművészetre a mai természeti népek kultúrájából következtethetünk. E fejlődési szakaszban a zene feltehetően még nem vált el a mágiától. Az ókori művészetben alakul ki a zene önálló művészetként. Az önálló hangszeres zene és a többszólamúság kezdete a VII. sz.-ra tehető. A fejlettebb polifónia a XIII. sz. vívmánya. A döntően énekes középkori zeneművészet után a XVI. sz.-ban virágzik fel a hangszeres zene, kialakul a zenekari muzsika, az opera, az oratórium, a kantáta. A XVIII. sz. második felének jellemző műfajai a szimfónia, a vonósnégyes, a szonáta. Ezek hagyományos formáit a XIX. sz.-i romantika megbontja, aszimmetrikussá változtatja. A XX. sz. felbontja a hangnemérzésen alapuló hangrendszert, ill. a dodekafónián, a szeriális zenén, az elektronikus zenén keresztül sokszor az emberközpontú zenei jelentés elvetéséhez jut el. A jelen nagy alkotói a régi és az új zeneművészet szintézisére törekednek. |
Kapcsolódás: |
Fúvós hangszerek
(nyitott síp, zárt síp, alaphang)
A hangszerek egyik jelentős csoportját alkotják azok, amelyekben egy csőbe zárt levegőoszlop rezgésével állítják elő hangot (pl. a képen láthatók közül a fagott, klarinét, szaxofon, stb.).
Csoportosításuk:
Ajaksíp: fuvola, orgonasípok egyik csoportja
Fémnyelvű síp: orgonasípok másik csoportja, harmónium, szájharmonika, húzós harmonika
Nádnyelvű sípok:
- (egyszeres nyelvvel): klarinét, szaxofon, tárogató
- (kettős nyelvvel): oboa, angolkürt, fagott.
Tölcséres fúvókájú hangszerek: (amelyeknél a zenész ajkai helyettesítik a rezgő nyelveket) vadászkürt, ventilkürt, trombita, harsona, stb.
Valamennyi fúvós hangszer hangkeltésének alapja az, hogy a hangszerben lévő légoszlop rezgésekor keletkező hanghullámok átadódnak a levegő részecskéinek, ezek sűrösödése-ritkulása továbbítja azt.
A rezgés során a hangszer "csövének" mérete és kialakítása határozza meg a keletkező rezgés tulajdonságait.